header banner
Default

PUBG, Fortnite ve diğer oyunlar için her oyunu çalıştırabilecek bir bilgisayar mı satın almayı düşünüyorsunuz? İşte oyun bilgisayarı satın alırken dikkat etmeniz gereken şeyler!


Haberler

PUBG, Fortnite ve Diğerleri: Her Oyunu Açacak Bilgisayar mı Almak İstiyorsunuz? İşte Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Don't mind me

Günümüzde her oyun tutkununun rüyalarına giren bir oyun bilgisayarı vardır. Ancak oyun bilgisayarınızın istediğiniz oyunları açması için ve sizi uzun yıllar boyunca idare etmesi için nasıl özelliklere sahip olması gerektiğini biliyor musunuz? Siz de 'PUBG açacak oyun bilgisayarı özellikleri'ni merak ediyorsanız ve 2018 yılında iyi oyun bilgisayarı özelliklerini sorguluyorsanız tam size göre bir içerik hazırladık ve oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken şeyleri sizler için derledik. 'İyi işlemci nasıl seçilir?' 'İyi ekran kartı nasıl seçilir' 'RAM en az kaç GB olmalı?' gibi sorularınız varsa buyurun içeriğe.

Profesyoneller kadar olmasa da 'kasmadan' PUBG oynayabileceğiniz, yüksek FPS alabileceğiniz, yeri geldiğinde işlerinizi hızlıca halledebileceğiniz bir bilgisayar için gerekenleri sizler için derledik!

VIDEO: OYUN BİLGİSAYARI ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN
Donanım Arşivi

Profesyoneller kadar olmasa da 'kasmadan' PUBG oynayabileceğiniz, yüksek FPS alabileceğiniz, yeri geldiğinde işlerinizi hızlıca halledebileceğiniz bir bilgisayar için gerekenleri sizler için derledik!

Rehberimizde genel olarak bilgisayar bileşenlerinin özellikleri ele alınmış ve günümüz oyunlarını rahat bir şekilde oynayabilmek adına yapılması gerekenler tavsiye edilmiştir. Laptop alırken ya da bilgisayar toplarken bu özellikleri göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yapabilirsiniz. :)

Ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyim?

VIDEO: Bu Videoyu İzlemeden Bilgisayar Alma!
Maske

Ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ekran kartı, bir oyun bilgisayarının kalbi niteliğindedir. Diğer özellikleriniz yeterli olsa da, bilgisayarın kaliteli bir oyunu açması adına iyi bir ekran kartı seçmeniz gerekir. Ekran kartları diğer bilgisayar parçalarından çok daha pahalıdır. 

Alırken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır:

  • Ekran kartı hafızası (RAM'i)

  • Ekran kartı modeli

Ekran kartı üreten pek çok firma Nvidia'nın veya Radeon'un grafik işlemcilerini kullanıyor. Radeon arada sırada fiyat/performans yönünden kaliteli modelleri piyasaya sürse de Nvidia'nın sektörü domine ettiğini söylemek mümkün.

İyi bir ekran kartının özellikleri ne olmalı?

VIDEO: Yeni Bir Bilgisayar Alırken En Çok Dikkat Ettiğim Şeylerden Biri
Machineiva

İyi bir ekran kartının özellikleri ne olmalı?

Ekran kartının modeli çok önemli, model isimleri genelde ekran kartının 'chipseti'ni temsil eder. Örneğin RTX 2070, GTX1060, GT730 gibi modellerden en yenilerini seçin. 

Ayrıca ekran kartı hafızası ya da ekran kartı RAM'i, ekran kartının performansını etkiler. Sistem hafızasını düzenleyerek yormadan oyunları çalıştırabilen ekran kartlarının hafızasını yüksek seçmeye çalışın. Bütçeyi yorsa da günümüzde 4 GB'dan aşağı hafızalı ekran kartlarından aşağısı pek tavsiye edilmiyor.

Tavsiye: Nvidia 1050Ti. Tabii gönül ister hepimiz daha yüksek modeller kullanalım ancak ne yazık ki ekran kartı fiyatları çok yüksek. Daha uygun bir fiyata satılan 1050Ti modelleri pek çok oyunu sorunsuz çalıştırmanızı sağlar.

Oyun bilgisayarında işlemci seçimi nasıl yapılır?

VIDEO: Laptop Alırken Dikkat Et! Laptop Satın Alma Rehberi 2023
Mehmet Üzüm

Oyun bilgisayarında işlemci seçimi nasıl yapılır?

Oyunların açılmasında işlemci de en önemli unsurlardan biridir. 'Render' dediğimiz, Türkçe'ye oyunun içeriğinin yüklenmesi olarak çevirebileceğimiz kavram, işlemcinizin performansına göre gerçekleşir. 

Örneğin, işlemciniz kötüyse Minecraft gibi grafik açısından kötü bir oyun oynarken bile, kimi zaman kasmalar ve haritanın geç yüklenmesi gibi bir problem yaşayabilirsiniz. Ya da 1999 yapımı Age of Empires'ın özel modunda 1000 kişilik bir savaş kurgularsanız oynadığınızda bilgisayarınızın takıldığını görebilirsiniz.

İyi bir işlemcinin özellikleri ne olmalı?

VIDEO: 3.500 TL'ye HEPSİ DAHİL ''OYUN BİLGİSAYARI'' ALDIM
Furkan Akman

İyi bir işlemcinin özellikleri ne olmalı?

İşlemci alırken bu sektörün öncüsü olan Intel'in işlemcilerine ya da Radeon'un Ryzen serisi gibi serilere bakabilirsiniz. Örneğin Inter işlemcilerinde gördüğünüz i3, i5, i7, i9 gibi özellikler, onların modellerini gösterir. İşlemci modelinin yanında yazan '8300, 9600' gibi ibareler ekran kartının kaçıncı nesil olduğunu belirtir, ilk rakamı 9 ise o ekran kartı 9. nesildir.

İşlemcinin kaç GHz olduğu bilgisi işlemcinin işleme hızını gösterir. Bu açıdan daha yüksek bir GHz değeri olan ekran kartını tercih etmelisiniz. 

Tavsiye: i5 7. nesil ve üzeri işlemciler, sizi uzun süre idare eder ve yüksek performans sağlar.

RAM seçiminde nelere dikkat edilmeli?

VIDEO: İNTERNETTEN BİLGİSAYAR ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN !! BİLGİSAYAR TOPLAMA 2022
Zero Point

RAM seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Sistemin hızının en önemli kaynağı iyi bir RAM'den geçmektedir. Arka planda daha fazla uygulama çalıştırmaya yarar, işlemlerin aynı anda aktif olmasını sağlar. Bilgisayarınızın kısa süreli hafızası olan RAM daha çok işlemi bir anda yerine getirmesi işlemini sağlar.

Tavsiye: 8 GB'dan aşağısı günümüz oyunlarında sıkıntılar yaşatır. Bu sebeple 8 GB RAM'ler tavsiyemiz. Zamanla sisteminize bir adet daha 8 GB ekleyerek 16 GB'a veya daha da yukarısına taşıyabilirsiniz.

Anakart seçimi nasıl yapılır?

VIDEO: İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler! (2020)
ShiftDelete.Net

Anakart seçimi nasıl yapılır?

Anakart, aslında aldığınız tüm bileşenleri taşıyan ve birbirine bağlayan sistemdir. Anakart seçiminde tasarruf etmek amaçlı düşük modeller tercih edilebilir ancak dikkat etmeniz gerek bir husus var: Anakart ile bileşenlerin uyumu. Tercih ettiğiniz işlemciye göre bir anakart tercih etmeniz lazım. Aksi takdirde işlemcinizi kullanamazsınız. İşlemci markası ve soket tipinin anakart ile uyumlu olup olmadığına dikkat edin.

Neden SSD kullanmalıyım? SSD ne işe yarar?

VIDEO: Monster alma pişman olursun dediler.. ve (pişman değil pişmaniye oldum )
Nurullah Can

Neden SSD kullanmalıyım? SSD ne işe yarar?

Solid State Disk yani SSD, bilgisayarın depolama birimlerinden biridir, hard disk ile SSD'yi ayıran şey, SSD'nin çok daha hızlı çalışmasıdır. Sistem dosyaları ve hızlı çalıştırmak istediğiniz oyun, uygulama gibi dosyaları SSD'ye kurmanız durumunda daha seri bir şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca sistem de SSD'ye kurulduğunda bilgisayarınız saniyeler içinde açılacaktır.

Hard disk seçiminde nelere dikkat edilmeli?

VIDEO: YENİ 60.000₺'lik BİLGİSAYARIM! (ESKİYİ PARÇALADIM)
Tuna Tavus

Hard disk seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Hard disk, bilgisayarınızın depolama birimidir. Boyutu burada önceliğiniz olmalı, 500 GB, 1TB, 2TB ya da ne kadarının size yeteceğine karar vermek sizin elinizde. Ayrıca aktarım hızına dikkat edin. Eğer tasarruf etmek istiyorsanız aktarım hızını çok umursamayabilirsiniz ancak sıkça verileri başka bir kaynağa aktaran biriyseniz, saniyede ne kadar boyutta dosya aktarabildiğini kontrol edip öyle satın alın.

Bilgisayarda soğutma sistemleri gerekli mi?

VIDEO: BU FİYATA DAHA İYİ PERFORMANS VEREN SİSTEM YOK !!
Mert Bayantemur

Bilgisayarda soğutma sistemleri gerekli mi?

Aktif bir kullanıcıysanız ve çok fazla işlem yapıyorsanız, aldığınız bilgisayar bileşenleri fazla ısınıyorsa, mutlaka bir soğutma sistemi kullanın. Aslına bakarsanız artık çoğu ekran kartı kendi soğutucusuyla geliyor, ayrıca kasaların dahili fan sistemleri de iş görüyor. Ancak bilgisayar bileşenlerinde ısınma durumu markadan markaya hatta modelden modele değişebilir. Örneğin Radeon'un kışın kalorifere ihtiyaç duymadan, tüm odanızı ısıtabileceğiniz işlemcileri ve ekran kartları bir aralar tiye alınırdı. Böyle bilgisayar parçalarına sahipseniz soğutucu almanızı öneririz.

Peki sizin tavsiyeleriniz neler? Bilgisayarınızdaki özellikler ve oynayabildiğiniz oyunlar hangileri? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. :)

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda

Sources


Article information

Author: Warren Jones

Last Updated: 1704451082

Views: 923

Rating: 4.7 / 5 (40 voted)

Reviews: 99% of readers found this page helpful

Author information

Name: Warren Jones

Birthday: 1982-06-18

Address: 1833 Hale Ports Apt. 088, East James, CT 05545

Phone: +3982891882778296

Job: Insurance Agent

Hobby: Photography, Juggling, Magic Tricks, Card Games, Basketball, Coffee Roasting, Arduino

Introduction: My name is Warren Jones, I am a transparent, dear, striking, rich, vibrant, multicolored, Precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.