MENÜ için tıklayınız...

Kolesterol için kür

Kolesterol değerini yükselten organımız karaciğerdir. Karaciğer, tükettiğimiz besinlerin türüne ve miktarına bağlı olarak yükselen kan şekeriyle birlikte kolesterol üretir. Kolesterol hastaların... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Prostat kanseri kürü


İçinde bulunduğumuz yaşamda yaşadığımız süreçte yaşımızın ilerlemesiyle orantılı olarak çeşitli hastalıklara maruz kalabiliriz. Bu hastalıkların birçoğu kolayca atlatılabilir türden iken bazıları ise atlatılması zorlu ve geç kalınmış kanser hastalıkları olabilmektedir. Günümüzde teknoloji ve tıp dünyası başta olmak üzere gelişen ve halen gelişmekte olan birçok sektör sayesinde insan ömrü eskiye oranla oldukça uzamıştır. Eski tarih yıllarında çaresiz olan birçok hastalığın günümüzde tedavisi bulunmaktadır. Fakat tedavisi mümkün hale gelen hastalıkların çözümünün bulunmasının yanı sıra yeni birçok hastalıklar da giderek türemektedir. Bütün bilim dalları insanlığın sağlığı, daha sağlıklı bir neslin devamı için hizmet etmektedir.

Bugüne kadarki gelinen nokta bize gelecekle ilgili de birçok ipuçları vermektedir. Örneğin yıldan yıla insanlarda görülecek olan farklı virüs, bakteri çeşitleri, çaresiz kanser türleri, belki de adını şu anda bilmediğimiz birçok hastalık isimlerinin olacağı gibi. Günümüzdeyse eskiden hiç bilinmeyen fakat her yıl adını daha çok duyduğumuz, toplumda hızla yaygınlaşan ve genel olarak tedavisi mümkün olmayan kanser hastalığı çağımızın en bilinmeyen sağlık sorunudur. Tıp dünyası kanserle ilgili çok büyük bütçeli ve kapsamlı araştırmalar yapmaktadır. Fakat gelinen nokta maalesef tedavi boyutunda değildir. Dolayısıyla insanların yakalanmaktan en korktuğu hastalık olarak listede bir numaradadır.

Kanser vakaları sorun teşkil ettiği bölgeye göre adlandırılmaktadır. Bazı organlar sadece erkeklerde (prostat) veya sadece kadınlarda (rahim kanseri) bulunduğu için cinsiyete özgü kanser çeşitleri de bulunmaktadır. Örneğin bu yazımızda size erkeklere özgü olan prostat kanseri ve uygulanabilecek bitkisel tedavi kürlerinden bahsedeceğiz. Prostat erkek üreme organında, kalın bağırsağın bitiminin önünde, mesanenin altında ve kendisini çevreleyen idrar yolunun ortasında bulunmaktadır.

Prostat spermin boşalma sırasında akışkan hale gelerek dışarıya transferini sağlayan sıvının salgılanan hormonlar aracılığıyla üretildiği yerdir. Prostatın olması gereken büyüklüğü bir ceviz kadardır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı prostat olması gereken büyüklükten daha fazla büyürse kansere neden olabilmektedir. Prostat kanserinin nedeni bütün kanserlerde olduğu gibi kesin olarak bilinememektedir. Yalnızca prostat kanserine yakalanan kişilerden elde edilen bazı istatistiksel veriler bulunmaktadır. Tıp ana bilim dalı bu veriler üzerinde çok yoğun bir çalışma yapmaktadır. Bu yapılan çalışmalar neticesinde ise elde edilen bilgiler ışığında bazı neticelere gelinmiştir.

Örneğin prostat kanseri vakaları ile yakından ilişkili bulunan nedenler arasında yaş ve genetik faktörü çok baskındır. Prostat kanserinin genelde 70 yaş ve sonrasındaki kişilerin yaklaşık yarısında, 90 yaş ve sonrasındakilerde ise neredeyse tamamında görüldüğü ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla 45 yaşını geçmiş kişilerin düzenli olarak prostat kanseri taraması yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Hatta prostat kanseri ile ilgili yakından ilişkili olan genetik faktöründen dolayı ailesinde prostat kanseri olan kişilerin düzenli kanser taraması yaptırmaları tavsiye edilen yaş 40’a inmiştir. Bunların yanı sıra şişmanlık, düzensiz ve yağ içerikli beslenme, sigara kullanımı, yüksek kolesterol faktörleri de prostat kanserine neden olan faktörlerdendir.

Prostat kanseri hastada varlığını hiç belli etmediği gibi, idrar yaparken zorlanma, kanamalı idrar ve meni, sık sık idrara çıkma, idrar yapmaya başlayamama ya da sonlandıramama, ağrılı idrar yapma, bel-sırt-kalça kemiklerinde ağrı –kireçlenmeye karşı kür- gibi belirtileri olabilmektedir. Prostat kanserinin teşhisi için kanda PSA (prostat spesifik antijen) seviyesine bakılmalıdır. Normalde kanda seviyesi 0-4 arasındadır ve yükselmesi prostat kanserine işaret ediyor olabilir. Bir diğer teşhis yöntemi ise rektal muayenedir. Uzman doktor eldivenlerini vazelinle kayganlaştırarak rektumdan girerek prostatta herhangi bir sertlik ya da anormal bir düzensizliğin olup olmadığını kontrol etmektedir. Birçok vakada PSA testi normal çıkan hastaların rektal muayenesinde prostat kanseri teşhis edilmiştir.

Prostat kanserinden korunmak için tavsiye edilen faktörler; aşırı kilolu olmamak, sigara kullanmamak, düzenli egzersiz yapmak, D vitamini başta olmak üzere tüm vitaminlerin alımına dikkat etmek, domates, soya fasulyesi, yeşil çay, balık gibi besinleri tüketmektir. Tüm bu önlemlerin yanı sıra düzenli olarak bir ürolog muayenesinden geçmek de hastalığın erken teşhisi için çok önemlidir. Erken teşhisin önemi kadar daha prostat kanserine yakalanmadan önce prostata iyi gelen besinleri bilerek bu yönde bir beslenme programı yapmak hayat boyu prostata yakalanma riskini azaltır.

Prostat sağlığı için meyvelerden ve sebzelerden destek alınabilir. Prostat kanseri kürü için farklı renklere sahip meyvelerden tüketmek içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde hastalıklara karşı direnç bir yapıya sahip olabilirsiniz. Farklı renklerden oluşan meyvelerden tüketerek prostata karşı önlem alabilir, sindirim siteminizi güçlendirebilir hem de vücut gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Meyveler; içerisinde bulundurduğu antioksidanlardan dolayı prostata karşı etkilidir. Tüketebileceğiniz meyveler: çilek, kiraz, portakal, greyfurt, mango, papaya, kavun, kivi, erik, üzüm ve karpuzdur.

Sebzeler; meyveler gibi prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Sebzeler, düzenli olarak tüketildiğinde vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur ve vücut direncimizi arttırır. Prostat kanseri kürü olarak özelikle yeşil yapraklı sebzelerden ve kırmızı renklerdeki sebzelerden yararlanmalısınız. Bunların başında da özellikle; kırmızı dolmalık biber, ıspanak, lahana, brüksel lahanası, havuç, domates, bal kabağı ve patates gelmektedir.

Prostat kanseri kürü olarak nitelendirebileceğimiz diğer tüketim malzemelerinin içerisinde tam tahıllar ve kepekli besinler başta gelir. Yapılan araştırmalara göre kepekli besinler prostat kanseri olan erkeklerde tümör büyümesini azaltmaya yardımcı olduğu ortaya konulmuştur.

Yine yağsız proteinlerde doku üretilmesine katkı sağlayan amino asitli protein kaynakları prostat kanserinin yavaşlamasına imkan sunmaktadır.

Özellikle yağsız süt ve süt ürünleri, ton balığı, somon balığı, mercimek, fasulye, yumurta akı, tavuk ve hindi eti prostat sağlığını koruyan kaliteli protein besinleridir.

Bitkisel Yağ İçeren Besinler: Doymuş yağ oranına sahip tüm besinler prostat kanserini olumsuz yönde etkilerken keten tohumu, ceviz yağı ve kanola yağı gibi doğal yağlar prostatı koruyabilir.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...