MENÜ için tıklayınız...

Kireçlenme için kür

Bu hasarlar iki kemiğin birleştiği noktada kemiklerin birbiriyle sürtmesini engelleyen kaygan bir zemin oluşturan kıkırdağın deformasyonu sonucu korunmasız kalan kemiklerin birbirleriyle sürtmesi sonu... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Romatizma hastalığı için Bitkisel Tedavi


Romatizma hastalığı insanın hareket etmesini sağlayan iskelet sistemindeki kas, kemik, sinir kökleri ve eklem bölgelerindeki herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanan bir hastalıktır. Romatizma hastalığı halen günümüzde nedeni tamamen bilinemeyen ve 200’den fazla çeşidi olan bir hastalıktır. Çok fazla çeşidi olmasından dolayı ülkemizde de romatizmal hastalıklarla mücadele eden insan sayısı da çok fazladır.

Romatizma hastalığının temelinde; genetik, psikolojik, çevresel, mikrobik, kaza ve darbe faktörleri etkili olmaktadır. Özellikle çevresel faktörlerde romatizma hastası kişi soğuğa ve rutubetli alanlara karşı çok hassastır. Hava ve ısı değişimleri hastalığın tetiklenmesinin baş nedeni olarak görülür. Dolayısıyla çok soğuk ya da çok sıcak ve nemli ortamlar bu hastalığı tetiklemektedir. Genetik faktör ise her zaman bu hastalıkla doğru orantılı değildir. Ailede hiç romatizması olmayan biri bile bu hastalığa yakalanabilmektedir. Psikolojik faktörün hastalığı tam olarak nasıl tetiklediği bilinememektedir. Sadece bu konu ile ilgili istatistiksel veriler ortaya konulabilmektedir.

Romatizma hastalığına neden olan mikrobik faktör ise hastalığı ikiye ayırmaktadır. Bunlardan biri iltihaplı romatizma, diğeri iltihaplı olmayan romatizmadır. Çünkü romatizmanın bilimsel verilerle kanıtlanabilen tek türü iltihaplı romatizmadır. İltihaplı romatizmaya; streptokok, stafilokok, tüberküloz mikrobu gibi mikrop çeşitleri neden olmaktadır. Bu mikroplar eklem bölgelerine yerleşerek o bölgedeki hareketi sağlayan eklem sıvılarının görevini tam yapamamasına ve dolayısıyla eklemlerin hareket kabiliyetini engellemesine neden olmaktadır. İltihabın derecesine göre ilerleyen zamanlarda sadece hareket etmeyi engellemekle kalmaz aynı zamanda eklem ve kemiklerin şekillerinin değişmesine bile yol açabilmektedir. Bunun sonucunda ilerlemiş iltihaplı romatizmalı kişilerin el, parmak gibi kemikli bölgelerinde şekil bozuklukları görülmektedir. Halk arasında eklemlerin iltihaplanması olarak bilinen romatizma hastalığı vücudun farklı bölgelerinde farklı tutulmalara neden olabilmektedir. Hatta bu tutulma kişinin iç organlarını dahi etkileyebilmektedir. Mikrobun neden olmadığı iltihaplı romatizma çeşitlerinden en yaygınları; romatoid artrit (RA), Suna Pekuysal’ın hastalığı olarak bilinen ankilozan spondilit (AS) dir. İltihaplı olmayan romatizma çeşitleri ise kireçlenme ve kaza-darbe sonucu oluşan zedelenmeden kaynaklanan romatizmadır.

Romatizma hastalığının en çok görülen belirtisi ağrıdır. Hastalığın derecesine göre sızı şeklinde başlayan ağrılar tedavi edilmezse çok şiddetli ve dayanılmaz ağrılara neden olabilmektedir. Bu ağrıyla birlikte kızarıklık, şişlik, tutukluk görülmesi de öngörülen bir durumdur. Hasta kişinin hareketlerinde yaşanan tutukluk sabah yataktan kalktığı saatlerde en çoktur. Gün içinde bu tutukluğu açılır fakat hastalığın atak dönemlerinde kişi hiç hareket edemeyebilir. Dolayısıyla şiddetli atak dönemlerinde kişi yalnız kalmamalıdır.

Romatizma hastalığını iyileştirici ve ortadan tamamen kaldırıcı bir tedavi ne yazık ki yoktur. Bunun yanı sıra hastalığın ilerlemesini geciktirici ya da durdurucu, yaşam kalitesinin etkilenmemesi için hastalığın komplikasyonlarını en aza indirgeyici tedaviler elbette mevcuttur. Hastalığın çeşidi, şekli, derecesine göre uzman bir doktorun tavsiye ettiği ilaçlar, egzersiz programı mutlaka uygulanmalıdır. Hasarlı eklemlere daha çok yük binmemesi için fazla kilolardan kurtulmak, sürekli ve uygun dozda verilen egzersiz programını uygulamak, beslenmeye dikkat etmek, gerektiği kadar istirahat etmek bu hastalıkla daha kolay yaşamak için önemli ipuçlarıdır.

Modern tıpta çeşitli ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılsa da uygulanan yöntemlerle hastalığın tedavisi pek mümkün değildir. Ancak yaşam kalitesinin yükselmesi ve hastalık etkilerini azaltarak yaşayabilmek de önemli olduğu için doktor kontrolü ve ilaç tedavisi şarttır.

Alternatif yöntemlerle de şifalı bitkilerin gücünden yararlanarak romatizma hastalığının ağır etkilerinden kurtulabilirsiniz. Yardımcı ve destekleyici olarak kullanabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri ile hastalıktan kurtulmanız mümkün olmasa bile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Romatizma hastalıklarında bitkisel tedavi yöntemleri bilimin dahi dikkatini çekecek boyuttadır. Romatizma hastalığına iyi gelen bitkiler arasında; çobançantası, ısırgan otu, ardıç, çuha çiçeği, kibrit otu, ay kuyruğu ve kuşburnu bitkilerini sayabiliriz.

Tüketilmesi Tavsiye edilen gıdalar

Zencefil, keçiboynuzu ve pekmezi, üzüm ve üzüm pekmezi, günlük taze sebze, kuşburnunun çayı, marmelatı ve kurusu ve havlican gibi gıdalar romatizma hastalarının hastalık için sık tüketmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra yumurta sarısı, kırmızı et, çiğ soğan, tuz, keçi eti, sütü ve süt ürünlerinden uzak durulması gerekir.

Romatizma Hastalığı için kürler

Bir litre suda bir yemek kaşığı kereviz tohumunu bir saat kadar kaynatın. Ilıdığında karışımın suyunu günde bir bardak düzenli olarak tüketin.

Isırgan otu çok az suda haşlanarak lapa haline getirilir. Hazırlanan lapa çok sıcak olmayacak şekilde bir tülbentte sarılır ve ağrıyan bölgenin üzerine konularak 15 dakika kadar etki etmesi sağlanır. Bu kürün haftada iki üç kez uygulanması tavsiye edilir.

Altı hafta boyunca günde üç kez bir yemek kaşığı maydanoz suyu tüketilmesi önerilir. Ayrıca bu küre devam edilmeden önce 6 haftanın sonunda 3 hafta ara verilmesi gerekmektedir.

Romatizma hastalarının bitkisel tedavilerle birlikte ilaç kullanımları da doktor kontrol ve tavsiyesine göre olmalıdır. Bunun yanı sıra güvendiğiniz ve tamamen bitkisel olduğunu düşündüğünüz kremleri de kullanmanızda yarar vardır. 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...