MENÜ için tıklayınız...

Şeker hastalığı için kürler

Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 şeker hastalığı olmak üzere 2 çeşittir. Tip 1 hastalığı genelde küçük yaşlarda ortaya çıkan ve kronik bir şeker hastalığı çeşididir. Tip 1 diyabetin neden... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Ülser hastalığı için Bitkisel Tedavi


Ülser, çeşitleri bulunan bir hastalık olmakla birlikte 30 yaş ve sonrasında daha sık görülmektedir. Bunun yanı sıra ülser hastalığına yakalananların büyük bir oranı 60 yaş ve sonrasındadır. Midenin ya da onikiparmak bağırsağının iç yüzeyinin çeşitli sindirim sıvıları ve mide asidi (pepsin) gibi mideyi tahriş eden maddeler tarafından aşınarak zarar görmesiyle mide veya onikiparmak bağırsağı içerisinde oluşan yaralanmalardır. İstatistiklere göre mide ülseri daha çok kadınlarda, onikiparmak bağırsağı ülseri ise erkeklerde daha çok görülmektedir. Ülserin birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları; ilaçlar (genellikle ağrı kesiciler), genetik yatkınlık, aşırı stres, sigara, alkol, kahve, birçok gıda, çevresel faktörler gibi faktörlerdir. Bunun yanı sıra ülserin en büyük nedeni helicobacter pylori adı verilen bir bakteri çeşididir. Bu tehlikeli bakteri hemen hemen bütün onikiparmak bağırsağı ülseri vakalarının tamamına neden olan bir faktördür. Mide ülseri ise yüksek oranla günümüz şartlarının stresinden kaynaklanmaktadır.

Ülser, derecesine göre kişiden kişiye göre değişen belirtiler göstermektedir. Ülser yemeklerden bir iki saat sonra karnın üst kısmında kazınma ve yanma yoluyla kendini gösterebilir. Bunun yanı sıra dayanılmaz ağrılar, ezilme-yanma gibi hisler, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtileri de olabilmektedir. Bu belirtiler ülserin çok ilerlemesi sonucu; mide kanamasına bağlı dışkının siyah olması, midenin delinmesi ya da kansere kadar ilerleyen durumları olabilmektedir. Dolayısıyla mide ya da onikiparmak bağırsağı ile ilgili şikayeti olan kişinin mutlaka bir uzman doktora gidip tedavi olması gereklidir.

Ülser hastalığının öncelikle endoskopi yöntemiyle teşhis edilip daha sonra hastalığa uygun ilaçlar ya da gerektiğinde ameliyat ile hastalığın iyileştirilmesi gereklidir. Endoskopi yöntemi; ucunda ışık olan ve kıvrılabilen bir hortumla kişinin bütün sindirim sisteminin bilgisayar ekranından görüntülenebilmesi ile hastalığın teşhis edilmesidir. İşlem isteğe ve sağlık kurumunun prosedürüne göre anestezili ya da anestezisiz yapılabilmektedir. Fakat endoskopinin anestezi ile yapılması hasta ve doktor açından daha konforlu ve verimli olmaktadır.

Ülser hastalığı olan kişilerin özel bir diyet yaptıklarında ülser hastalığının iyileşmesi gerçekleşmemekte fakat ağrıları hafiflemektedir. Örneğin kişi sindirim sistemini bozan, ağrılara neden olan bazı gıda maddelerinden uzak durmalıdır. Bu bilinen bazı gıda maddeleri ise; kahve, kola gibi asitli içecekler, baharatlı, acı ve ekşi ürünler, alkoldür. Bunun gibi gıda maddelerinin tüketimini azaltarak, yaşam tarzında ve yeme alışkanlığında küçük değişiklikler yapması ülseri biraz olsun hafifletecektir. Bunun yanı sıra hastalığın tipine ve derecesine uygun ve doktor tarafından verilen ilaçları düzeni kullanması kişinin hastalığını tedavi etmesine yardımcı olmaktadır. İlaçla tedavi edilemeyen, ilerlemiş ve acil durumlarda (kanama, midede delinme, tıkanma gibi) ise hasta ameliyat yöntemini mutlaka kabul etmelidir.

Sindirim sistemi hastalarının mutlaka doktor kontrolünden geçmesi ve doktorun verdiği ilaçları kullanmasıyla birlikte yardımcı ve destekleyici bitkisel tedavi yöntemlerinden de yararlanarak ülser hastalığı için faydalı etkiler alınabilmektedir.

Doğadaki mucizevi bitkilerin faydalarından yararlanarak sizler de ülser hastalığının yaşam kalitenizi etkilemesine engel olabilirsiniz.

Ülser hastalığı için bitkisel tedavi yöntemleri ve kürlerden söz edecek olursak;

İki su bardağı kaynar su içerisine 10gr şerbetçi otu ilave edin ve ocağın altını kapatarak 15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Düzenli olarak bu karışımı için.

Civanperçemi ve pelin otu yarım litre suya yeteri kadar konularak kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Tadı acıdır bal ile tatlandırılarak günde 3 su bardağı tüketilir. Mikrop öldürücü özelliğe sahip olarak bu karışım mide asidini regüle etmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemleri arasında lahana suyu mide ülseri tedavisi için en iyi ilaç olarak bilinmektedir. Özellikle iki yemek arasında 4-5 fincan lahana suyu tüketilmelidir ve tedavi süresince bu kür uygulanırken başka kür uygulanmamalıdır. Lahana suyunun bir zararı olmamakla birlikte uzun süre bu küre devam edilebilmektedir.

İleri derecede ülser için 1 su bardağı sıcak su içerisine bir çay kaşığı kadar dövülmüş zencefil konulur ve 20 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Süzülerek bal ile tatlandırılır yemekler sırasında tüketilir.

Yukarıda sıralanan kürlerin düzenli olarak kullanılması ülser hastalığının tedavisinde önemli denilecek etkilerle sizleri rahatlatmaktadır. Tedaviye yardımcı ürünler olarak sizler de evinizde kendi doktorunuz olabilirsiniz. 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...