MENÜ için tıklayınız...

Baş ağrısı için kür

Baş ağrısı için etkili bitkiler ile ilgili bitkisel çözüm uzmanları laboratuarlarında gerekli araştırmaları yapmış ve ortaya gerçek sonuçları koymuştur. Bazı baş ağrısı kürleri anane, ba... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi


Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi

Kabızlık ishal gibi bir bağırsak problemidir. Karın kaslarının zayıflığı, yetersiz sıvı alımı, bağırsak tembelliği, yanlış beslenme, gerginlik, stres ve bunun yanında psikolojik sorunlar kabızlığa neden olabilmektedir. Kabızlığın tedavi edilmediği durumlarda hemoroid, karında şişlik ve ardından kilo alma gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Çeşitli bağırsak hastalılarına da yol açabilen kabızlık ilaç tedavisinin yanı sıra destekleyici olarak bitkisel tedavi de uygulandığı görülmektedir. Günümüzde hazırlanacak bitkisel ürünlerle kabızlık sorununu tedavi eden çok hasta bulunmaktadır.

Kabızlık İçin Öneriler

  • Pırasa, ıspanak, lahana, brokoli, pazı ve kabak gibi yeşil sebzeler bol tüketilmelidir.
  • Su tüketimine dikkat edilmelidir. Günden en az 1.5lt su tüketilmelidir.
  • Trabzon hurması, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler bolca tüketilmelidir.
  • Lifli gıdalar tüketilmesine dikkat edilmelidir.
  • Yiyecekler mümkün olduğu kadar çok çiğnenmelidir.
  • Yüksek oranda kepekli gıdalar tüketilmesi önerilmektedir.
  • Muz ve çikolatadan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Kabızlık Çayı

4-5 parça barut ağacı kabuğu, 1 tatlı kaşığı rezene, 3-4 yaprak sinameki üzerine iki su bardağı kadar sıcak su konularak kapatılır ve 4-5 dakika demlenmesinin ardından içilir.

Ayrıca zencefil çayı, keten tohumu ve sinameki çayları da kabızlığa iyi gelmektedir.

İncir Kürü

İyice yıkanmış 3-4 adet kuru incir akşamdan bir su bardağı suya konulur. Sabah ise aç karnına incirler yenerek ardından suyu içilir. 3-4 hafta kadar uygulanması kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Ancak incir kürünü şeker hastalarının uygulaması doğru olmaz.

Portakal Yaprağı Kürü

7-8 adet taze portakal yaprağı bir su bardağı su ile hafif ateşte 5 dakika kaynatılır. Süzülerek ılıdığında kahvaltıdan bir saat sonra içilir. Bu kür her seferinde taze olarak 1 hafta uygulanmalıdır.

Kabızlık İçin Çorba

1kilogram arpa akşamdan bir tencereye alınarak üstünü örtecek kadar su eklenir ve sabaha kadar beklemeye bırakılır. Bekletilen arpa sabah haşlanarak kabak, pırasa, ıspanak ve kereviz sapı eklenir. Sebzelerin yoğunluğunu tercihinize göre arttırabilirsiniz. Çorba kıvamına gelene kadar karıştırılır. Şikâyetleriniz gidene kadar her sabah bu çorbayı aç karnına tüketmeniz önerilir.

Her ne kadar ilaç tedavisi ve da bitkisel tedaviler uygulansa da öncelikle kişilerin sporu ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekir.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...