MENÜ için tıklayınız...

Saç dökülmesi için Bitkisel Tedavi

Saç problemleri olan kişiler için sarımsak mucize niteliği taşıyan çok önemli bir besindir. Saç bakımı ve saç sağlığı açısından tüm saç bakım ürünleri içerisinde sarımsaktan faydalanı... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Bronşit hastalığı için Bitkisel Tedavi


Solunum sistemi insan hayatının en kritik sistemlerinden önemli bir tanesidir. İnsan yaşayabilmek için nefes almak zorundadır. Çünkü vücuda ve solunum görevini yapan akciğerlere oksijen iletmek zorundadır. Akciğerlere oksijen taşıma görevinin herhangi bir kısmındaki aksaklık, solunum sisteminin ve dolayısıyla kişinin hayatının sağlıklı olmamasına neden olmaktadır.

Solunum sistemindeki aksaklıklara neden olan hastalıklardan biri de bronşittir. Bronşit, akciğerlerin görevini yapabilmesi için akciğerlere hava taşıma görevi olan bronşların (hava keseciklerinin) çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hasarlar alt solunum sistemindeki bronşların enfeksiyon kapması yani iltihaplanması şeklinde görülmektedir. Bronşların iltihaplanması sonucu oluşan bronşitin iki ana çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; akut bronşit ve kronik bronşittir.

Akut bronşit üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olan bakteri ve virüsler nedeniyle ya da tedavi edilmeyen üst solunum yolları enfeksiyonundan dolayı meydana gelebilmektedir. Akut bronşitin en yaygın belirtisi öksürüktür. Bronşların enfekte olmasından dolayı oluşan ödem vücuttan dışarıya atılmak için kişide öksürüğe neden olmaktadır. Diğer akut bronşit semptomları; balgamlı ya da kuru öksürük, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, ağrılar, vb. Akut bronşit uzman doktorun uygun gördüğü ilaçlarla mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi taktirde kronik bronşite çevirebilmektedir.

Kronik bronşit genellikle akut bronşitin tedavi edilmediği zamanlarda meydana gelmektedir. Kronik bronşitte aylarca süren kuru ya da balgamlı öksürük, şiddetli öksürük, soğuk algınlığı, grip hastalıklarına daha kolay yakalanma, solunum yetersizliği gibi durumlar görülmektedir.

Bronşitin teşhisi için bir akciğer filmi çektirmek gerekebilmektedir. Bununla birlikte vücuttaki oksijen seviyesinin ölçülmesi, akciğer fonksiyon testleri, kan testleri, vücutta bakteri-virüs testleri hastalığın teşhisinde yapılması gerekenlerdir.

Genel olarak bronşite neden olan faktörler; bakteri ya da virüsler, sigara kullanımı ya da dumanına maruz kalma, tozlu, zehirli, dumanlı hava veya koku soluma, rutubetli ortamlar, sağlıksız hava şartları, yetersiz beslenme sonucu bağışıklık sisteminin çökmesi, ani ısı değişimli ortamlarda bulunmak olarak sıralanabilir.

Bronşitte en önemli nokta fazla miktarda sıvı tüketilmesi gerektiğidir. Bunun yanı sıra sigara kullanımına son vermek, zehirli zararlı havaya maruz kalınan bir mesleği bırakmak, rutubetli ve tozlu ortamlarda bulunmamak, ani ısı değişimlerinden kaçınmak, sağlıklı beslenmek, hasta kişilerle aynı ortamda olmamak bronşite yakalanmaya engel olabilecek faktörlerdir. Zira grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonların dikkat edilmediği takdirde bronşite çevirdiği gözlemlenebilmektedir. Yorgunluk, halsizlik, öksürük, boğaz ağrısı, ateş ve buna benzer birçok rahatsızlık meydana gelmektedir. Bronşit için ilk yöntem evde dinlenmek olsa da doktor kontrolünde ilaç tedavilerinin uygulanması kişiyi rahatlatmaktadır. Ancak bazı gıdaların arttırılarak evde uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri de hastalığın kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen bu hastalık için doğada bulunan şifalı bitkilerden de yararlanmakta fayda vardır.

Bronşit için önerilen gıdalar

Sarımsak: doğal bir antibiyotiktir. Hastalık sırasında sarımsak tüketiminin arttırılması vücudun enfeksiyonla mücadelesine destek sağlamaktadır.

Mantar: Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Nane: Hastalık sırasında yukarıda sayılan belirtilerin hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Zencefil: Kuru öksürüklere karşı geçirici özelliği bulunmakla birlikte çok iyi bir balgam söktürücüdür. Vücuttaki iltihaplanmaların önlenmesine yardımcı olur. Nane ve zencefil çayını hastalık sırasında sıkça tüketebilirsiniz.

Bronşit için Doğal kürler

Bir su bardağı su içerisine bir çorba kaşığı kara ısırgan otu, çeyrek limon ve bir miktar meyan kökü kısa bir süre kaynatarak demlemeye bırakın. Hastalık süresince günde bir fincan tüketin.

Bir su bardağı kaynamış su içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş ingiliz muzu ekleyerek demlenmeye bırakın ve sonrasında süzerek suyu tüketin. İngiliz muzunun anti bakteriyel özelliği sayesinde hastalığa karşı direnciniz artacaktır.

Kaynamakta olan bir litre su içerisine bir tutam yulaf samanı ekleyerek ağzını kapatın ve hafif ateşte 5 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek suyundan haftada iki çay bardağı tüketin. Üç hafta uygulanması gereken bu yöntemde karışımın her seferinde taze olarak hazırlanması gerekir. Fazla olabileceğini düşündüğünüz ölçüleri yarıya indirebilirsiniz. Ancak on saatten fazla beklemiş olan karışımı tüketmeniz önerilmez.

Hastalık sırasında ilaç tedavisi, evde uygulanan bitkisel tedavi yöntemlerinin yanı sıra bol sıvı tüketimi hastalıktan kurtulmak sürecinizi kısaltacaktır. Yapacağınız doğal kürler ve bronşite iyi gelen gıdaların tüketiminin arttırılması ilaç tedaviniz sırasında evinizde istirahat ederken sizlere destekleyici bir tedavi yöntemi olacaktır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...